Mistři rybáři odhalují tajemství: Jak poznat karase?

Jak Poznat Karpaly

Charakteristický tvar těla

Karas stříbřitý má ze stran zploštělé, vysoké tělo s poměrně malou hlavou. Jeho typickým znakem je klenutý hřbet, který mu dává charakteristický "hrbatý" vzhled. Šupiny karase jsou poměrně velké a pevně vrostlé v kůži. Zbarvení se může lišit v závislosti na prostředí, ve kterém karas žije. Obvykle má stříbřitý až nazlátlý odstín, hřbet bývá tmavší, často s nazelenalým nádechem. Ploutve karase stříbřitého jsou spíše zaoblené, bez ostrých hran.

Velikost a hmotnost karpaly

Velikost a hmotnost karasů se může značně lišit v závislosti na faktorech, jako je věk, genetika a dostupnost potravy. Obecně platí, že karas dorůstá do délky 30 až 50 cm a hmotnosti 1 až 3 kg. Nicméně, v příznivých podmínkách mohou karasi dosáhnout délky až 70 cm a hmotnosti přes 7 kg. Při určování druhu karasa je důležité si uvědomit, že velikost a hmotnost nejsou vždy spolehlivými indikátory, protože existuje mnoho variant a kříženců.

Zbarvení a šupiny

Zbarvení karasů obecných se může značně lišit v závislosti na prostředí, ve kterém žijí. Obvykle mají zlatavě hnědý hřbet, který přechází do zlatavých boků a žlutého břicha. Ploutve mívají načervenalé, ocasní ploutev je tmavá. Mladí jedinci jsou světlejší a jejich zbarvení je méně výrazné. Karasi stříbřití jsou, jak už jejich název napovídá, zbarveni stříbřitě. Jejich hřbet je tmavší, boky a břicho jsou stříbřité. Ploutve mají šedavé. Pro rozlišení karasů od kaprů je důležité si všimnout ústního otvoru. Karasi nemají na rozdíl od kaprů vousky. Šupiny karasů jsou velké a pevně vrostlé do kůže.

Jak rozpoznat karase obecného od kapra obecného
Vlastnost Karas obecný Kapr obecný
Tvar těla Vysoký, ze stran zploštělý Protáhlý, válcovitý (u šlechtěných forem se může lišit)
Ústa Malá, bez vousků Větší, s jedním párem vousků na horním rtu
Šupiny Velké, zlatavě lesklé Větší, zlatožluté až hnědozelené (u šlechtěných forem se může lišit)

Hlava a ústa

Hlava karpaly je poměrně malá a z boků zploštělá. Tlama je spodní, což znamená, že je umístěná pod špičkou nosu. Toto umístění tlamy napovídá o tom, že karpaly se živí převážně u dna. Typickým znakem karpaly je jeden pár vousků, které vyrůstají z koutků úst. Tyto vousky slouží jako hmatové orgány a pomáhají karpale vyhledávat potravu v kalné vodě. Oči karpaly jsou poměrně malé a umístěné vysoko na hlavě. To jim umožňuje sledovat okolí i při hledání potravy u dna.

Postavení očí

Postavení očí je dalším důležitým znakem pro rozlišení karase obecného od kapra. Zatímco kapr má oči posazené spíše po stranách hlavy, karas je má umístěné výše a více dopředu. Díky tomu má karas lepší zorné pole směrem dopředu, což mu umožňuje lépe vyhledávat potravu v bahnitém dně. Při pohledu shora si všimnete, že oči karase jsou výrazně blíže k vrcholu hlavy než u kapra. Tento rozdíl je patrný i u menších jedinců a je dobrým vodítkem pro rychlé určení druhu. Nezapomeňte však, že pro spolehlivou identifikaci je vždy nutné brát v úvahu i další znaky, jako je tvar těla, ploutví a šupin.

Typické ploutve

Kromě tvaru těla a zbarvení, které se můžou u jednotlivých druhů karasů lišit, jsou pro rozlišení důležité i ploutve. Při určování druhu karase se zaměřte na tyto znaky: Délka a tvar hřbetní ploutve. U karase obecného je hřbetní ploutev kratší a vyšší, zatímco u karase stříbřitého je delší a nižší. Počet paprsků v hřbetní ploutvi. Karas obecný má v hřbetní ploutvi obvykle 3-4 tvrdé a 14-20 měkkých paprsků, zatímco karas stříbřitý má 3-4 tvrdé a 17-23 měkkých paprsků. Tvar řitní ploutve. Řitní ploutev karase obecného je kratší a zaoblenější, u karase stříbřitého delší a více špičatá. Barva ploutví. Ploutve karase obecného jsou obvykle tmavší, často s načervenalým nádechem, zatímco ploutve karase stříbřitého jsou světlejší, spíše do šeda.

Pohyb a chování

Karas stříbřitý je aktivní ryba, která se ráda zdržuje v hejnech. Často ho můžeme pozorovat, jak se prohrabává v bahně u dna, kde hledá potravu. Karasi stříbřití jsou všežravci a živí se larvami hmyzu, drobnými korýši, řasami a rostlinným materiálem. Pohyb karase stříbřitého je rychlý a hbitý, dokáže prudce měnit směr a unikat tak predátorům. Při lovu potravy se karas stříbřitý často staví do vertikální polohy, hlavou dolů. Toto chování je pro něj typické a pomáhá mu prohledávat dno. Karas stříbřitý je odolná ryba, která se dokáže přizpůsobit i zhoršeným životním podmínkám. Toleruje nízké koncentrace kyslíku ve vodě a dokáže přežít i v zabahněných vodách.

Karpalu poznáte podle zploštělého těla s velkými stříbrnými šupinami, malou hlavou a horní čelistí přesahující dolní čelist. Typické jsou pro ni také poměrně velké oči.

jak poznat karpalyRadomír Dvořák

Výskyt a stanoviště

Karas stříbřitý je v České republice běžnou rybou, která se vyskytuje prakticky ve všech typech stojatých a mírně tekoucích vod. Nejčastěji ho najdeme v rybnících, jezerech, tůních, slepých ramenech řek a pomalu tekoucích řekách. Karas stříbřitý preferuje teplejší vodu s bahnitým dnem a dostatkem vodní vegetace, která mu poskytuje potravu i úkryt. Je to odolná ryba, která snáší i zhoršené životní podmínky, jako je nízký obsah kyslíku ve vodě nebo vyšší znečištění. Právě díky své odolnosti a schopnosti adaptovat se na různé podmínky se karas stříbřitý vyskytuje na takřka celém území České republiky. Při hledání karase stříbřitého se zaměřte na lokality s klidnější vodou a dostatkem vodních rostlin. Pozor si dejte na záměnu s karasem obecným, který má podobný tvar těla, ale liší se zbarvením a uspořádáním ploutví.

Časté záměny

Karpala obecná se vzhledem podobá některým jiným druhům ryb, což může vést k záměně, obzvláště u méně zkušených rybářů. Mezi nejčastěji zaměňované druhy patří plotice obecná a perlín ostrobřichý. Plotice obecná má oproti karpale menší ústa a její tělo je ze stran více zploštělé. Perlín ostrobřichý se vyznačuje výraznějším žlutým zbarvením ploutví a má šupiny s tmavším okrajem, které vytváří na těle síťovaný vzor. Pro správné určení karpaly je důležité věnovat pozornost detailům, jako je tvar těla, zbarvení ploutví a uspořádání šupin. V případě nejistoty je vhodné konzultovat určení s rybářským průvodcem nebo zkušenějším rybářem.

Rybářské techniky

K rozpoznání karasů od kaprů existuje několik rybářských technik. Zkušení rybáři často poznají karase podle tvaru těla, který je více zploštělý než u kapra. Důležitým znakem je také chybějící vous u tlamy, kterým se kapři naopak vyznačují. Při bližším pohledu si lze všimnout i rozdílů v zbarvení ocasní ploutve - u karase je výrazně červenější. Pro začínající rybáře může být rozpoznání karasů od kaprů obtížnější, ale s trochou cviku a pozorováním se i oni naučí tyto dva druhy ryb spolehlivě rozlišovat.

Publikováno: 26. 11. 2024

Kategorie: společnost