Banner

Uspořádat naše tradiční letní soustředění byl letos docela oříšek. Moc jsme nechtěli na Svratku, kterou známe, Jihlava je v létě plná lakušníku a tak jsme měli v hledáčku Dyji pod Vranovskou přehradou a taky Metuji. Nicméně obě tyto varianty padly, protože stav vody v našich řekách je tento rok opravdu špatný.
Nakonec se nám podařilo domluvit bydlení i povolenky na Oravě s plánem jednodenního chytání na Váhu.
Odjez byl v úterý v poledne. Náš devítimístný Ford byl trošku "přeplněný", ale cestu do Tvrdošína jsme zvládli hladce a po vyřízení státních lístků, povolenek a ubytování se v parádní drevenici v obci Podbiel, jsme soustředění zahájil koupačkou v termálech Oravice. Přestože jsme měli v plánu ve středu vstávat brzy , bylo to koupání tak náročné, že jsme ve středu vyspávali až do osmé :-) . Rychlá snídaně ve formě míchaných vajíček a jsme vyrazili k řece. Volba padla na úsek "za garážami" . První hodina chytání byla docela výživná a chytali se jak lipani, tak i potočáci. Sice nic extra velkého, ale chytání to bylo fajn a naši mladíci si aspoň vyzkoušeli brození ve velké řece. Nikdo se neokoupal a to i přesto, že se začala zvedat voda a chytání a hlavně to brození začalo být opravdu složité. Keník ještě stihnul ulovit potočáka cca 40 cm a pak už jsem zatroubil k ústupu.
Oběd se snad povedl a po siestě zase k vodě. Protože stále tekla větší voda, tak jsme zvolili pláň, nad kterou se do Oravy vlévá ( vzhledem k malému průtoku spíše vtéká) Studený potok. Na sucho se nechalo chytit několik spíše menších lipanů a tak o největší zážitek se postaraly mračna jepic, které se rojily hlavně v místech proudů řeky. Bylo až neuvěřitelné, jaké množství jich bylo. Ale rybám asi nechutnaly a tak jsme se už skoro za tmy rozloučili s řekou a šup na drevenicu. Večeře, pár frků i nefrků a s tím, že ráno vstáváme brzy šup do pelechů.
Vstal jsem v pět a pohled na internet mě ujistil, že ani dnes to s tím brzkým vstáváním nebudeme přehánět. Tento pohyb vody je bohužel pro Oravu poměrně typický a hlavně se v něm nikdo neorientuje. Business s energií prostě vítězí a tak jsem se převrátil na druhý bok a budíček jsem pískl až nějak před devátou. Došli jsme k názoru, že dopoledne bude lepší strávit vázáním a počkat na lepší časy - průtoky. A opravdu, odpoledne se voda přibrzdila a tak jsme mohli vyrazit "za ihrisko" , kousek pod vtokem Oravice (taky malá). Hned na začátku se Mirkovi podařilo ulovit lipana 40 cm a tak jsme my ostatní měli naděje převeliké.
Naděje byly, ale ulovit se nám dařilo pouze "vyčúrané" tlouště všech velikostí. Lososovité ryby byly asi ještě víc vyčúrané :-) Ovšem právě těm tloušťům jsem vděčný - kdo tu suchou nepošle opravdu přesně, tak chytí akorát ouklej. Ovšem ty tady dosahují délek dost přes 20 cm.
A zase , drevenice , večeře, vázání, sranda, pelech.
Poslední den (pátek) na Oravě jsme naplánovali tak, že dopoledne se mládež za doprovodu Keníka, Davida , Mirka a Luboše pokoušela něco ulovit kousek "za barákem" a já připravoval oběd i večeři, abychom mohli večer zůstat chvilku déle u vody. Jedna parta se přesunula na známé místo "za garážami" a zbytek jsme přejeli k Oravskému Podzámku, kde je letos nově otevřený úsek chyť-pusť.
Ti co byli za těmi garážemi něco pochytali a my, co jsme byli v "pusťce" jsme si zachytali fakt dobře. Fungovala nymfa, suchá i mokrá kukla , ale protože je ten revír opravdu "čerstvý", tak jsme chytali potočáky do třiceti a docela dost proudníků. Nicméně to byla pro naše "junáky" zase dobrá škola.
Návrat, večeře,chvilka povídání , malý předúklid a nechat si zdát o obrech z Váhu, které zítra stopro nachytáme.
Ráno jsme předali drevenicu ( teda taky za ni zaplatili) a rychle na Váh. Rozdělení na dvě skupiny proběhlo už večer a tak jedna část šla chytat do pstruhové chyť-pusť a druhá do lipňové chyť-pusť. Já byl v té lipňové a přestože jsme si docela zachytali, tak to žádný rybářský orgasmus nebyl. Na oběd jsme přejeli na Kozí vršok (docela dobré zaplať a sněz co můžeš, což se jim v případě naší věčně hladové mládeže asi moc nevyplatilo) a tam jsme zjistili, že skupina ze pstruhovky je na tom dost podobně až na to, že se jim nějaké větší ( okolo 50cm) ryby zdolat podařilo a nějaké (samozřejmě ty úplně největší) ještě ztratili.
Odpoledne stejné rozdělení a výsledek víceméně podobný. Několik hezkých ryb na obou revírech a co si budeme povídat, když se podaří pstruh okolo padesáti, tak jich zase tak moc za ten den být nemusí.
Pstruhový Váh chyť-pusť oplývá opravdu velkýma rybama, ale i velkou návštěvností a tak se k těm již opatrným velkým rybám dostat a ještě je úspěšně zdolat není vůbec jednoduché. A myslím, že se právě s tímto naši mládežníci vyrovnali fakt dobře a celé toto naše soustředění je zase rybářsky posunulo dopředu.
Potom už jen rozloučení s vodou a okolo půlnoci doma.
Abych nezapomněl - všem, kteří se toho našeho soustředění zúčastnili musím poděkovat. Za přístup, chování se , ochotu pomoci jeden druhému , a tak ....
Všem : Vít KENÍK Pavlacký ; David DATEL Chlumský ; Luboš LEMUR ml. Roza ; Mirek REKORDMAN Žmolík a taky návštěva z Nového Zélandu - Peter Rubischon.
Patrik Martinec ; Michal Mikeska ; Michal Melnar ; Šimon Neslanik ; Štěpán Kaleta ; Adam Kundrata ; Radek Gračka.

Tak Čus zase někdy příště.
Jo, příští týden začínají klubové schůzky - stejně jako v minulém školním roce.

Milan Čubík

 

mms img2063891028

 

mms img-130122025

 

 

mms img577176299

 

 

Více foto ZDE