Banner

Ahoj všichni členové MSKB,

dejte si prosím dokupy vše, co budete potřebovat koupit v klubové objednávce. To mi pak pošlete do emailu Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript nejlépe do čtvrtku do večer. V pátek na klubu nebudu, ale bude tam Keník a bude se vázat o 106! Takže vázání sebou!


Luboš

 

Přejeme všem našim příznivcům a členům krásné Vánoce, rybářského ježuru a v novém roce mnoho ,,napnutých šňůr".

pfmskb2017

 

Naštěstí jsem si příspěvek Milana Hladíka , který uveřejnil ma Muškařských závodech včas zkopíroval. Článek byl jak známo stažen. Nicméně  jej s dovolením Milana zveřejňuji na našich stránkách. 

Článek totiž obsahuje spoustu podnětných myšlenek , které každému , kdo o funkci trenéra uvažuje dávají přinejmenším důvody k zamyšlení.

 

Stažení tohoto článku na stránkách Muškařských závodů  se mi "příčí" . Plně bych souhlasil s uzavřením "diskuze" , která coby reakce následovala a byla plná rádoby názorů, které byly snůškou osobních invektiv a napadání ( a to podle mě taky svědčí o jistém stavu reprezentace )  .

Milan Čubík

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Příspěvek k volbě státního trenéra reprezentace

Když bylo vypsáno výběrové řízení na trenéra naší repre, chvíli jsem přemýšlel, jestli bych tu práci nemohl třeba dělat a jestli bych mohl vůbec být přínosem a jestli bych na takovou práci měl dostatek času, abych ji mohl dělat na 100%. Nakonec jsem po zralé úvaze usoudil, že v prvních dvou bodech možná i ano, ale v posledním určitě ne. Tak jsem se alespoň zamyslel nad tím, co bych jako potencionální uchazeč o funkci trenéra repre chtěl změnit, čím přispět a případně co nového do funkce trenéra přinést, třeba se to povede někomu jinému.

Nemyslím si, že Tomáš je špatný trenér, je to ještě teď vynikající závodník, chodící legenda, a ve dvojici s Martinem (myslím, že je dobré hodnotit tým manažer – trenér společně) dovedli naší repre k významným úspěchům. Je tedy něco, co je třeba zlepšit, co nového do vedení repre přinést, chybí něco, co jsme dříve dělali a co se nyní neděje? Kolem repre a závodů se motám od roku 2002, tak možná můžu ledacos porovnat.

Rozhodně si nemyslím, že by náš A-team v posledních dvou létech něco výrazného na MS předvedl, zachraňuje to vždy tým na ME, jak v Bosně, tak i v Americe to byl neúspěch, a ohánět se smůlou a posledními deseti léty je výmluva. Ví někdo, proč nás poslední dobou Frantíci a Španělé na tak řežou? Co si budeme namlouvat, nemít dost štěstí, tak na MS 2014 nás Frantíci porazili i doma. Jak se špička v posledních létech změnila a proč za nimi začínáme pokulhávat? Co se dříve dělalo jinak a co dělají jinak naši konkurenti?

Kluci bývali dříve mnohem lepší rybáři než jejich konkurenti a byli mnohem více vychytaní, měli více možností zkoušet nové věci a vzory, jelikož chytání věnovali spoustu času, do práce chodili vázat, během studií měli spoustu času, o Milanovi Janusovi, nebo třeba Pavlovi Macháňovi jdou legendy, kolik času trávili na rybách. Podobně to měli ostatní, v kombinaci s tím, že jsme hlavně díky Karlovi Křivancovi přinesli dvakrát revoluční techniku nymfování (klasická česká nymfa a naše verze francouzské nymfy) a že jsme se díky němu dostali na jezera v Anglii i jinde v Evropě, to stačilo na dominantní postavení našeho týmu po dlouhá léta, ale už to zjevně nestačí. Karel pořád někde šmejdil, získával vzory, vyptával se. Dělá to teď někdo? Ostatní nás dohnali, samozřejmě i díky naší otevřenosti, internet je všemocný a google translator také, všichni už umí chytat, mají dobré mušky, mají vybavení, ale mají asi něco navíc. Přinesl v posledních létech někdo z manažerské dvojice něco nového, zorganizoval někam zájezd, pozval někoho k nám? Já o ničem nevím.

V mládí jsem hrával vrcholově volejbal a rozumím chemii v týmových sportech, sice pořád tvrdíme, že týmové zlato je pro nás nejdůležitější, ale nejsem si jist, že se s touto myšlenkou ztotožňují i všichni členové repre. Francouzi, Španělé, Amíci, ti fungují jako tým, a proto se zlepšují a proto se jim daří, to je možná ten detail navíc. Když jsem se bavil s kluky po úspěšném ME 2016, kde byli bez trenéra a bez manažera, tak první, co si všichni pochvalovali, byla výborná parta a týmový duch, proto dosáhli úspěchu. Tomáš i Martin mi někdy připadají jako ti nejnervóznější ze všech, myslím, že během vlastního šampionátu by měl trenér hlavně závodníky nabudit a stmelit, aby podali nejlepší výkon. Nelíbí se mi ani styl, kdy se vynášením chmurných předpovědí vytváří jakési alibi pro případ neúspěchu. Vztahy mezi členy A-týmu nejsou podle mne ideální, ale za jeho složení zodpovídá trenér, tak by měl mít mnohem větší pravomoci, jak složení týmu ovlivnit, předložil k tomu někdo nějaký návrh?

Neměly by se podceňovat komunikační a řekněme organizační schopnosti a dovednosti samotných závodníků, ti mladí kluci ze Španělska i Francie, i když to jsou historicky země, kde se málo učí anglicky, ti všichni se nějak domluví a jsou schopni se o sebe v případě potřeby nějak postarat, není možné pořád spoléhat v každé situaci na pomoc taťky manažera, zvlášť když je na tom trenér podobně.

Je třeba dosáhnout úplné změny našeho přístupu na jezerech, dobré týmy si jezdí na jezera pro tutové body, my to tam jdeme nezkazit a spoléháme na řeku, to se musí změnit, zejména když se loví z driftujících lodí, což je jeden z nejspravedlivějších závodů, tam dobré týmy mají největší šanci uspět. Za K. Křivance měli kluci zkušenosti ze závodů v zahraničí, nejsem si jist, že je tomu i teď. Proč třeba po ME v roce 2011 nebo MS 2014 dál nikdo na Vyrovnávačce netrénoval, když už tam byly lodě a ryby? Chtělo by to více jezdit do Anglie, možná Irska, Skotska.

Já bych to shrnul z mého podhledu tak, že závodní pole se po stránce rybářské vyrovnává, také i díky tomu, že se učili hodně od nás, ale naši hlavní konkurenti už nás za určitých podmínek předhánějí v technice chytání na řece a zejména na jezerech a jsou rozhodně lepší v týmové práci a také v jejich komunikačních schopnostech. Poslední dva světově šampionáty by měly být pro nás určitým varováním. To neznamená, že jsme na tom nějak totálně špatně, z Evropy vozíme medaile pořád, ale myslím, že je nejvyšší čas se situací seriózně zabývat.

Zajištění financování sportu

Nevím, jestli někdo zodpovědný čte zápisy z jednání Rady ČRS, ale občas se objevují pokusy na snížení příspěvku na financování sportu, jak je to vůbec možné? Dotace na sport a mládež z členského příspěvku se řadu let nemění, Moraváci dávají méně než zbytek svazu, koruna je slabá vůči Euru, ceny závodů a startovného v zahraničí rostou. Členové Rady debatují o snížení příspěvku, místo toho, aby jim bylo všem na základě soustavné informační kampaně absolutně jasné, že je třeba příspěvek navýšit? Jak je to možné? Dělá pro to někdo něco? V sobotu byl Sněm ČRS, kde se odsouhlasilo zvýšení členského příspěvku o 100 Kč od roku 2018, Radě tím do rozpočtu přiteče zhruba 1,5 mil Kč navíc, jak to že tam nikdo neměl žádné vystoupení na téma „jak jsou sportovci úspěšní, jak jsou prospěšní celému ČRS, jak je všechno drahé a že je třeba nějakou tu kačku z každé známky přidat“. Jedná někdo s nějakými finančními partnery mimo obor? To, že národní týmy materiálně podporují firmy z oboru, jako jsou bratři Hanákové, paní Hevrová, Jindra Knápek nebo třeba Hendsáci, nemůžeme brát jako výsledek manažerské práce vedení repre, tato spolupráce vzniká přirozenou cestou i na základě kamarádství a je částečně prospěšná oboustranně, ale jednal někdo v posledních létech s dalšími partnery?

Činnost mezi šampionáty

Kluci, kteří se umístí první v desítce v žebříčku, jsou vynikající rybáři sami o sobě a asi je těžké je ještě na vlastním mistrovství něco učit, ale podle mne je prostor během roku, je nutné se snažit získávat informace, školit, organizovat výjezdy na závody do zahraničí, zvát dobré rybáře k nám. Naposledy si pamatuji seminář na suchou mušku, který zorganizoval na Jizeře Milan Čubík, to už je možná deset let. Myslím si, že podobné aktivity je důležité rozvíjet už na juniorské úrovni.

Jazykové předpoklady

Když se podívám na ostatní týmy, pokud se závodu účastní dvojice vedoucích, většinou oba umí anglicky, to jim dává mnohem větší flexibilitu, mohou pracovat jako tým, mohou se zastupovat. Když jeden z dvojice anglicky neumí, tak tím naopak ještě omezuje možnosti a využitelnost toho druhého, který jak Martin sám nedávno uvedl v nějaké diskusi, se stává „jakýmsi vedoucím zájezdu a překladatelem pro trenéra“. Samozřejmě flexibilita manažerské dvojice zaručuje i to, že může na mistrovství v případě potřeby jet jen jeden a to může snížit náklady, které lze využít jinak.

Činnost během šampionátu

Trenér je jediný, kdo smí komunikovat během vlastního závodu se závodníky, někdy je potřeba věci řešit se sektorovým rozhodčím, nedostatečné jazykové znalosti ho značně diskvalifikují. Pokud by měl trenér dobré jazykové předpoklady, mohla by být manažerská dvojice mnohem flexibilnější, a co si budeme povídat, pokud je zájezd do Ameriky, který je hodně drahý, tak by jako doprovod možná stačila jedna osoba, která by zvládla práci vedoucího a trenéra zároveň. A každý by možná mohl jet na jiný šampionát.

Kromě toho si nemyslím si, že by se státní trenér nutně musel vždy účastnit všech šampionátů, jeho práce je v mém pohledu především mezi šampionáty, funkci trenéra na místě může plnit i jiná osoba, manažer, nebo třeba osoba, která má jazykové předpoklady a místní kontakty a zkušenosti.

V bodech uvádím některé konkrétní podněty, které by bylo podle mne dobré řešit

  1. 1)Je třeba opět najít cestu, jak naši repre dostat na závodyAnglii i jinde v Evropě, zejména na jezerech. Je to otázka financí, ale nejen financí, ale i jednání. Je třeba dosáhnout úplné změny našeho přístupu na jezerech, dobré týmy si jezdí na jezera pro tutové body, my to tam jdeme nezkazit a spoléháme na řeku, to se musí změnit, zejména když se loví z driftujících lodí, což je jeden z nejspravedlivějších závodů, tam dobré týmy mají největší šanci uspět.
  2. 2)Asi by bylo dobré navrhnout nový koncept MČR na řece. Současný koncept rozhodně neodpovídá bodovému hodnocení (40 bodů za 32 účastníků, to jsou některé pohárové závody náročnější a jsou za 30) a nominace vycházejícíkrajského uspořádání je značně diskriminující, nezáleží, jak je dobrý sám závodník, ale jak jsou dobří ostatní, teoreticky se může stát, že se na MČR nedostane člen repre. To by byla příliš velká náhoda, ale už se podle mne stalo, že závodník z užší nemohl chytat na řece, kde jinde má ale získat body a kde jinde se utkat s nejlepšími? Navrhuji zavést podobný koncept, jako je MČR na jezeře, a vycházet ze žebříčku. Dotýká se mne to i osobně, pohybuji se dlouhodobě v první čtyřicítce, ale na MČR na řece jsem se nikdy nedostal, jelikož zkrátka u nás v jižních Čechách máme příliš dobré závodníky, koukněte se na současný žebříček, ve čtrnáctce jsou teď čtyři.
  3. 3)Myslím si, že je vhodné se zamyslet nad bodovým ohodnocením MS a ME, které je určitě potřebné a trošku chrání úspěšné reprezentanty před honem za body, ale je potřeba ocenit jen ty, kdo opravdu dosáhli úspěchu, závodník na třicátém místě na MS má 30 bodů a vzhledemtomu, že chceme být jako tým na bedně, to vlastně není dobrý výsledek. Navrhoval bych do bodového hodnocení zavést i celkový výsledek družstva (to by mělo podpořit týmový přístup, co třeba 20 bodů za první místo družstva a 20 za jednotlivce?).
  4. 4)Navrhuji zrušení užšího výběru, jeden závodroce nemůže rozhodovat o místě na MS nebo ME a tak i o tříleté snaze závodníků, je to zbytečné vyhazování peněz a také plýtvání časem a silami, je velmi pravděpodobné, že se může stát zranění, nemoc, rodinná situace nebo nemoc, která daného závodníka, který je v top formě dva roky, zrovna na ten týden vyřadí. A kromě toho se to i třeba z objektivních důvodů obchází (viz Martin Drož, Luboš Roza). Myslím, že by stačilo počítat součet umístění v žebříčku za dva roky. Ušetřený čas za užší výběr bych radši věnoval nějakému soustředění nebo výjezdu na nějaký zahraniční závod. Skoro v žádném sportu nerozhoduje o nominaci jeden závod.
  5. 5)Žížala – podle mého názoru byl velmi krátkozraký zákazrámci domácích závodů a naše družstvo to znevýhodňuje na ME a MS, nemáme zkušenosti, nevěříme tomu, neznáme detaily a varianty chytání, nemáme vzory, a ukazuje se, že to občas někde funguje. Navrhuji využívání pravidel FIPS MOUCHE a teprve po jejich změně je měnit u nás. Samozřejmě to váže i na definici pravidel rybolovu v rámci rybářské legislativy, ale to není takový problém
  6. 6)Zajištění financování zpracování žebříčku – všichni závodníci chtějí, aby byly výsledky on-line, protože jedině to zajistí transparentnost, tak buď to Igorovi musíme zaplatitznámky, nebo z rozpočtu, ale není možné, aby to dělali zadarmo.
  7. 7)Definice systému úplně bez měření – Polička – systém je určitě dobrý, zejména na jezerech, ale nemá oporuzávodním řádu a je potřeba jej definovat. Stejně tak využití lodí při jezerních závodech. Také bych dal do závodního řádu klauzuli, že je během jezerních závodů možné si ponechávat ryby, ale že to musí být stejné pro všechny závodníky.

I kdyby se do výběrového řízení přihlásil jen Tomáš, jsem přesvědčen, že má naší repre pořád co dát a že se pod jeho vedením kluci zase vrátí na medailové příčky, příští rok je velká šance. Jeho rybářské zkušenosti jsou neocenitelné. Ale je třeba se minimálně zamyslet nad některými návrhy, které jsem ve svém příspěvku uvedl, a v kontextu mého příspěvku uvažovat o pozici a náplně práce trenéra a manažera do budoucna.

Milan Hladík

 

Česká reprezentace v pondělí odletěla do USA na 36. Mistrovství světa v muškaření.  Moc nás těší, že v týmu jsou dva naši kluboví borci a to : Luboš Roza a Lukáš Starýchfojtů , kluci budou společně chytat s Pavlem Chybou, Romanem Heimlichem a Tomášem Adamem pod vedením Tomáše Starýchfojtů a Martina Musila.

MSK Bojkovice přeje co nejvíce úspěchů a medailí pro celý tým !!!

 

 

Minulý víkend byl ve znamení Mistrovsví ČR juniorů na řece Vltavě 34 v Horní Vltavici. Za náš klub a MRS se zúčastnili : Radek Gračka, Patrik Martinec, Matěj Valíček, Michal Melnar a Teoš Slavík. Když jsme přijeli a já poprvé viděl řeku tak jsem klukům vůbec nezáviděl. Počasí nám přálo ale rybám se to asi moc nelíbilo jelikož moc nebrali,  podle toho co říkal Standa Bláha mě připadalo, že řeku někdo vytrávil. Ale ti nejlepší se s tím poprali a dokázali za tři hodiny chytit i kolem třiceti rybek. Z našeho klubu se nejvíce dařilo Radkovi a suverénně se stal Mistrem.

 

Výsledky:

 

1.Radek Gračka

2.Tomáš Langer

3.Petr Červenka

 

Benjamíni:

1.Zdeněk Dvořák

2.Michal Slavíček

3.Sára Andělová

 

Největší ryba:

Michal Melnar - Lipan 365mm

 

celkem

 

 

Celkové výsledky

Videjko Igora Slavíka